- Co je to ochranná známka?
- Jaké označení může být ochrannou známkou?
- Jaké označení nelze zapsat do rejstříku?
- Jaká práva má vlastník ochranné známky?
- Kdo si může přihlásit ochrannou známku?
- Možnosti registrace ochranné známky ve světě
- Jaké jsou náklady na registraci ochranné známky?
- FAQ - často kladené dotazy
Co je ochranná známka?
Ochranná známka je označení, které slouží k rozlišení výrobků nebo služeb na trhu. Účelem ochranné známky je odlišit výrobky nebo služby stejného druhu vyráběné nebo poskytované různými výrobci nebo poskytovateli služeb. Ochranné známky pomáhají spotřebiteli, aby se snadněji orientoval v nabídce výrobků a služeb a vybral si zboží dle svého přání. Právo k ochranné známce vzniká jejím zápisem do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví, evropského úřadu EUIPO, mezinárodního úřadu WIPO, nebo úřadů v jednotlivých státech. Ochranné známky jsou teritoriálně omezené.
Jaké označení může být ochrannou známkou?
- slovní označení v běžném písmu (slova, jména, spojení slov a číslic apod.)
- slovní označení ve zvláštním grafickém písmu
- obrazová označení (kresby)
- kombinovaná označení slova a kresby (loga)
- prostorová (trojrozměrná) označení tvořená tvary výrobků nebo jejich obalů (např. láhve)
- kombinace tvaru výrobku nebo obalu se slovy nebo kresbou (např. láhev s etiketou)
- označení tvořené pouze barvou
Jaké označení nelze zapsat do rejstříku?
- označení, které nemůže být graficky znázorněno
- označení, které nemá způsobilost rozlišit výrobky nebo služby
- označení, které je tvořeno výlučně ze značek nebo údajů sloužících v obchodě k určení druhu, jakosti, množství, účelu, hodnoty výrobků nebo služeb, z údajů o zeměpisném původu nebo o době výroby výrobku či poskytnutí služby
- označení, které výlučně sestává ze značek nebo označení obvyklých v běžném jazyce nebo užívaných v dobré víře a v obchodních zvyklostech
- označení tvořené výlučně tvarem výrobku, který vyplývá z jeho povahy, nebo je nezbytný pro dosažení technického výsledku anebo dává tomuto výrobku podstatnou užitnou hodnotu (tvar výrobku, který je obecně užíván nebo je podmíněn technickými vlastnostmi zboží)
- označení, které odporuje veřejnému pořádku nebo dobrým mravům
- označení, které může klamat veřejnost zejména o povaze, jakosti nebo zeměpisném původu výrobků nebo služeb (např. označení obsahující zeměpisný údaj, který neodpovídá skutečnému místu původu)
- označení, jehož užívání by bylo v rozporu se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z mezinárodních smluv (vyobrazení vlajek a znaků státní svrchovanosti, názvy mezinárodních organizací, které jsou takto chráněny na základě zvláštních mezinárodních smluv)
- označení, které je shodné s ochrannou známkou dříve přihlášenou pro jinou osobu a pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby a dále označení obsahující prvky takové ochranné známky, které by mohly vést k záměně
- označení, které zasahuje do práv třetích osob, uplatněných řádně a včas podanými námitkami proti přihlášce ochranné známky
- označení, které není přihlašováno v dobré víře
Jaká práva má vlastník ochranné známky?
Vlastník ochranné známky má výlučné právo označovat své výrobky nebo služby ochrannou známkou nebo ji užívat ve spojení s těmito výrobky nebo službami. Zápisem označení do rejstříku ochranných známek získáte jednak právo užívat symbol ®, avšak především získáte zákonem chráněná výlučná práva k užívání ochranné známky pouze pro Vás. Bez souhlasu vlastníka tedy nesmí nikdo užívat označení shodné nebo zaměnitelně podobné s jeho ochrannou známkou pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby. Právo lze vymáhat žalobou u soudu, trestním oznámením, celním opatřením, a také prostřednictvím ČOI a SZPi.
Kdo si může přihlásit ochrannou známku?
Ochrannou známku si může přihlásit každá fyzická nebo právnická osoba. Nejpozději do 5 let od zápisu ochranné známky musí vlastník začít známku užívat pro výrobky a služby, pro které je zapsána, jinak se vystavuje riziku zrušení zápisu ochranné známky pro neužívání.
Přihlášku ochranné známky může podat přihlašovatel prostřednictvím patentového zástupce. Zástupce se musí při podání přihlášky prokázat plnou mocí podepsanou přihlašovatelem. Pokud přihlašovatel nemá trvalý pobyt nebo sídlo na území České republiky, musí přihlášku ochranné známky podávat obligatorně prostřednictvím člena České advokátní komory nebo Komory patentových zástupců ČR.
Možnosti registrace ochranné známky ve světě
Národní cestou
Ochrannou známku je možno přihlásit jednotlivě u patentového a známkového úřadu konkrétního státu podobně jako výše popsanou českou ochrannou známku. K tomu je nutno obligatorní zastoupení spolupracujícím patentovým zástupcem, kterého má naše kancelář ve většině států světa.
Cestou mezinárodní ochranné známky
Mezinárodní ochranná známka se registruje u Mezinárodního úřadu pro duševní vlastnictví v Ženevě (WIPO). Předpokladem pro zápis mezinárodní ochranné známky je existence již zapsané národní (např. české) ochranné známky nebo ochranné známky Evropské unie. Jediným zápisem mezinárodní ochranné známky lze dosáhnout ochrany ve všech státech, které jsou členy Madridské dohody o mezinárodním zápisu ochranných známek, resp. Protokolu k této dohodě (v současnosti cca 90 států světa včetně USA)
Cestou registrace ochranné známky Evropské unie
Ochranná známka Evropské unie se vztahuje na členské státy Evropské unie. Podobně jako u mezinárodní ochranné známky, i zde lze jediným zápisem ochranné známky Evropské unie u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO ) se sídlem v Alicante dosáhnout ochrany ve více státech, v tomto případě ve všech státech EU. Pro ochrannou známku Evropské unie není stanovena podmínka existence národní ochranné známky, tzn. že lze podat přihlášku přímo u EUIPO. Mezi nesporné výhody této známky patří i její automatické a bezplatné územní rozšiřování při dalším rozšíření EU, a také to, že k prokázání povinného užívání OZ postačí užívání v jednom členském státě EU.
Jaké jsou náklady na registraci ochranné známky?
Celkové náklady na získání ochrany sestávají z poplatků příslušného patentového úřadu a z honoráře patentového zástupce. Jejich výše závisí na teritoriálním rozsahu (ČR, EU, USA apod.), ale také zejména na rozsahu seznamu výrobků a služeb, pro které se ochranná známka registruje. U zahraničních ochranných známek náklady ještě navíc zahrnují překlady a služby zahraničního patentového zástupce, který musí přihlašovatele z ČR obligatorně zastupovat. Přesnou cenovou nabídku pro každý případ Vám vypracujeme zdarma, jakmile budeme znát specifikaci Vašeho požadavku.
FAQ - často kladené dotazy
Jaké jsou náležitosti, náklady a doba řízení při registraci ochranné známky Evropské unie a české ochranné známky?
Požadované podklady:
- plná moc
- označení, které požadujete chránit (slovní, kombinované,…)
- seznam výrobků a služeb, pro které bude ochranná známka přihlašována - návrh výrobků a služeb Vám můžeme zaslat po obdržení informace, pro jakou oblast podnikání byste chtěl/a ochrannou známku registrovat.
Ochranná známka Evropské unie (OZ EU) je zajisté výhodnější v případě, že byste chtěl působit ve více státech, případně si takové označení po dobu 5 let blokovat pro případné rozšíření Vašich aktivit do zahraničí. Do 5 let je třeba začít ochrannou známku používat pro zapsané výrobky/služby alespoň v jednom státě EU (tedy i v ČR), v opačném případě se vystavujete nebezpečí zrušení Vaší OZ z důvodu neužívání. Tento návrh může podat kdokoli – zejména Vaše konkurence. Na druhou stranu, jde o řízení návrhové, a dokud příslušný Úřad neobdrží takový popud ze strany třetích osob, sám Vám z moci úřední ochrannou známku nezruší.
Doba zápisu ochranné známky se pohybuje jak u českého Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), tak u Úřadu Evropské unie (EUIPO) v rozmezí cca 6 – 8 měsíců za předpokladu, že přihlašované označení disponuje dostatečnou rozlišovací způsobilostí (je způsobilé odlišit Vaše výrobky/služby na trhu od jiného výrobce/dodavatele) a nezasahuje do práce třetích osob. V případě zásahu do práv existuje nebezpečí podání námitek či připomínek ze strany třetích osob, které samozřejmě řízení o zápisu protahují a komplikují.
Ochranná známka je platná na dobu 10 let jak v ČR, tak v EU. Po deseti letech je možno platnost ochranné známky libovolně prodlužovat vždy o dalších 10 let.
Lze slovní ochrannou známkou chránit název určitého druhu masáže? Název je popisem druhu této masáže.
Z registrace ochranných známek jsou dle zákona vyloučena označení tvořená pouhým označením druhu výrobku /služby. Z názvu masáže (např. "masáže šíje a zad" zjevně vyplývá, jakého druhu je tato masáž. Poněvadž označení neobsahuje žádný jiný slovní prvek, který by touto vadou netrpěl, a grafické zpracování ochranné známky zahrnout nechcete, nedoporučujeme Vám přihlášku slovní ochranné známky podávat. Byla by s největší pravděpodobností Úřadem zamítnuta.
Kdy mohu používat u svého označení symbol ®?
Symbol ® jste oprávněn jako vlastník ochranné známky užívat ve spojení s ochrannou známkou po zápisu ochranné známky do rejstříku, tzn. po obdržení osvědčení o registraci ochranné známky.
Kdybychom si zaregistrovali ochrannou známku nyní jen pro některé třídy výrobků a služeb, je možné ji v budoucnosti do dalších tříd doregistrovat?
Rozšíření ochrany není možné – v řízení o ochranné známce lze ochranu pouze zúžit, nikoliv rozšířit. Ochrana označení pro dodatečné třídy je možná pouze prostřednictvím nově podané přihlášky ochranné známky, která ale bude mít datum podání (tzv. prioritu) pozdější než původní ochranná známka.
Jakou formou ochranné známky je nejvhodnější chránit název společnosti?
Název společnosti je výhodné registrovat ve formě velkého tiskacího písma bez obrázku. Tato tzv. slovní ochranná známka (na rozdíl od grafické nebo kombinované) zajišťuje nejširší možnou ochranu, neboť označení chrání proti zneužití ve všech
barevných či grafických provedeních. Je ale nutné, aby toto označení samo o sobě mělo tzv. rozlišovací způsobilost.
Když mám registrovanou ochrannou známku Evropské unie, je možné rozšířit její ochranu i do států mimo EU?
Ano, ochranu do států mimo EU lze zajistit registrací tzv. mezinárodní ochranné známky buď na základě národní (např. české), nebo ochranné známky Evropské unie, pokud jsou země, kde požadujete ochranu členy Madridské dohody o mezinárodním zápisu ochranných známek nebo Protokolu k této dohodě.
Mám registrovanou mezinárodní ochrannou známku ve státech PL, SK a DE. Je možné chránit označení i ve státech RU a UA bez podání nové mezinárodní přihlášky?
Ano, pokud požadujete ochranu do států, které jsou členy Madridské dohody nebo Protokolu k Madridské dohodě, podáme žádost o územní rozšíření stávající mezinárodní ochr. známky do požadovaných států a tím zajistíme v těchto zemích její ochranu.